רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים מקצועיים
טיפול בהפרעות אכילה

טיפול בהפרעות אכילה

אגורפוביה - פחד ממקומות פתוחים

הפרעת אכילה היא בעלת מקורות נפשיים המשליכים על הגוף עצמו באופן של פגיעה בו, ולפעמים במקרים הקשים ביותר ההשלכות קשות, כאלו המחייבות אף אשפוז וכפיה מבחוץ של אמצעי הזנה על אלו המסכנים את חייהם.

נערות וצעירות רבות הפונות לטיפול נפשי בקליניקה, מודות לאחר זמן שהן למעשה סובלות ממה שמכונה "הפרעת אכילה" (מסוגים שונים: אנורקסיה נרבוזה, בולמיה נרבוזה, בולמוסי אכילה – בינג'ים, הפרעת הימנעות מאכילה, השמנת יתר ועוד).

אדם בעל הפרעת אכילה יכנס לאופן חשיבה מסוים בו הוא ינסה להרחיק את זמן האכילה (רוצים עוגה, אך איכשהו מוצאים את עצמם אוכלים חטיף). או דוגמה נוספת לעיסוק רב בספורט, אך באופן כפייתי כאמצעי להרזיה, שאף יהיה מלווה בעיסוק אובססיבי של שקילה וספירת קלוריות במזונות אותם הם אוכלים.

במספר מקרים מתקיימת אכילה מסוג בינג' – בולמוס של אכילה כתגובת נגד להרעבה, המתבטא בדחיסה של אוכל עד כדי בחילה או הקאה. הפגיעות הגופניות עלולות להיות קשות, כגון פגיעה במעיים, בעור, בשיניים, בוושט ובאיברים פנימיים. במקרים קשים נדרשת התערבות חיצונית שתכפה על הצעיר או צעירה הפוגעים בעצמם ללא שליטה – הזנה בתוך מחלקת אישפוז יעודית לנושא זה.

מעוניינים שנצור קשר?

מהי הימנעות מאכילה?

זהו סימפטום שקשור לגורמים רבים:

  • תרבות היופי המערבי, שכיום מתחילה להשתנות אט אט – תרבות הרואה בהערצה דוגמניות רזות ושדופות אשר גורמות לנערות וצעירות לרצות להידמות להן. יש לציין שבמובן זה, ומכיוון שעד לא מזמן לא היתה התערבות ועמדה אחרת בנושא, ירד גם גיל "הכוכבניות", וניתן למצוא בקליניקה נערות צעירות יותר ויותר שמצאו בהן מודל להזדהות.
    התרבות המודרנית מיתגה גוף שדוף למושא יופי, אך את הסבל הנגרם מהרעבה עצמית, את השנאה העצמית שיכולה לבוא בעקבות מה שנחשב כישלון – כלומר לאכול, אך כבר ללא הנאה, לא דובר כלל.
  • הבנות, ובכלל צעירים אלו, הפכו למושא הערצה שמתבגרים רבים נושאים אליהן עיניים ומנסים להידמות להן, בעודם שוכחים שלכל אחד יש את גופו שלו ושאהבה אינה תלויה במראה אלא בדרך כלל בדברים רבים ואחרים, כמו למשל היכולת להפוך פרטנר למי שניתן ליצור איתו חוויות עמוקות ואינטימיות.

מורכבות ההפרעה

הפרעת אכילה לסוגיה (אנורקסיה, בולימיה וכן הלאה) כוללת התמודדות עם בושה שאינה מאפשרת לרבים מהסובלים מהפרעת אכילה לשתף באופן כנה ופתוח את מה העובר עליהם.

ההורים, שרבים מהם עובדים כיום שעות רבות, לעיתים נעדרים מהבית, וכמו כן לעיתים קיים היעדר אמון וביטחון שמישהו באמת יכול להבין אותי. נושא זה משמעותי מאוד משום שמשאיר את הסובלים מהפרעת אכילה בבדידות עם הקושי.

בגיל ההתבגרות, רבים מהצעירים והצעירות אינם מרגישים יפים, עולים ספקות עצמיים מול מיניות ושינויים גופניים, וההתמודדות עם כך יוצרת אצל רבים מהצעירים כאב.

לעיתים תחושות הכיעור העצמי קשורות להתנסויות מיניות טרם זמנן, להערות פוגעניות על ידי אדם חשוב או בן זוג, ואלו מובילות לתחושות של זרות עצמית אל מול הגוף ומובילות להרחיב עוד יותר את השנאה העצמית והניכור אל הגוף.

כך עשוי להיווצר מעגל הרסני של פגיעה עצמית כפייתית והתפתחות הפרעת אכילה. הפרעת האכילה היא למעשה ניסיון לבטל את אחת מההנאות הנהדרות של חיינו, בשל כל מה שהוזכר לעיל.

יש להבין כי הנאה איננה התמכרות ואיננה ביטול הנאה. היא פשוט אחת האהבות שיש לנו שמקשרות אותנו אל הגוף של עצמנו ושל אחרים שיקרים לנו ושאיתם נעים וכיף לאכול בצוותא.

טיפול פסיכולוגי בהפרעות אכילה

הטיפול הנפשי בהפרעת אכילה הוא כתובת לאלו המתייסרים עם עצמם ומרגישים שאין להם עם מי לדבר. מי שחש מסובך במנגנונים כפיתיים של הימנעות מאכילה, ספורט או הרחקת האוכל באמצעות הקאה, מומלץ ששיגיע לשוחח על כך עם איש מקצוע על מנת שהתהליך של הפרעת האכילה לא יעמיק באופן שכבר לא יהיה ניתן לעוצרו.

כך נוכל ביחד לגלות את הסיבות המודעות והלא מודעות להתרחקות מהנאה ככלל ומביטויה בזו של הפרעת אכילה.

שרי ווינריך אדלשטיין

שרי ווינריך אדלשטיין

עובדת סוציאלית קלינית

עוסקת בפסיכותרפיה ובפסיכואנליזה עם מבוגרים, צעירים ומתבגרים. מתמחה בטיפול בהפרעות אכילה.

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר