רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
מאמרים מקצועיים
היקשרות אצל תינוקות

היקשרות אצל תינוקות

מהי היקשרות ולמה היא חשובה בהתפתחות התינוק?

היקשרות (Attachment) היא הנטייה המולדת של התינוק לחפש את קרבת הוריו ולהרגיש מוגן ובטוח בקרבתם. נטייה זו מבוססת על צורך אבולציוני להישרדות, והיא חיונית להתפתחות החברתית והרגשית של התינוק.

תינוקות באים לעולם עם יכולות מופלאה ליצירת קשר. הם נולדים עם רצון וצורך ליצירת מערכת יחסים קרובה עם הוריהם.

כשאנו מסתכלים על תינוק בגילאים 0-3 חודשים, קשה לעיתים להאמין עד כמה משוכללת ומגוונת היכולת של תינוק כה רך לתקשר עם הסביבה הקרובה ובייחוד עם הוריו.

מעוניינים שנצור קשר?

ג'ון בולבי, אבי תורת ההיקשרות, חקר רבות את הקשרים שיוצרים תינוקות עם הוריהם. בולבי קרא לקשרים שנוצרים בין התינוק להוריו; היקשרות.

התינוק משתמש בסט כלים מולדים ואינסטנקיביים על מנת לקיים תקשורת עם מטפליו.

בולבי מדבר על חמש יכולות עיקריות: בכי, חיוך, היצמדות, עקיבה ויניקה. ישנם כמובן כלים רבים נוספים שתינוקות משתמשים בהם, כגון: נשימה, ריח, הבעה, חיקוי, תנועות גפיים, תנועות גו, מבטים, טמפרטורה, קולות והפניות ראש. התינוק מסוגל להשתמש בכל הכלים האלו על מנת לשדר להוריו את צרכיו ולהבין מהוריו את האיתותים שהם מחזירים אליו ובהתאם לכך לייצר תגובה משלו וכך הלאה.

ההתגובות של הורי התינוק והיכולת שלהם להיות קשובים לאיתותיו, מכתיבים את היכולת שלו להרגיש מוגן ובטוח. טיב הקשר והקרבה שתיווצר עם ההורה (ההיקשרות) תלויה בזמינות, בנכונות וברגישות של ההורה המטפל להגיב לאותות שהתינוק משדר.

כאשר הדמות המבוגרת והמועדפת נתפסת כנגישה, עקבית ומגיבה, יחוש התינוק ביטחון וידיעה כי צרכיו ימולאו.

השפה של ההיקשרות היא היכולת ליצור קשר בעזרת אותות וסימנים שמשגר התינוק ויכולת הפיענוח והיענות מצד ההורה. ובכיוון ההפוך, ההתנהגות המודעות והלא מודעת של הההורה וההשפעה של התנהגויות אלו על התינוק. שפה זו הולכת ומתפתחת ומשתכללת. בחלקה היא אוניברסלית ובחלקה ייחודית להורה ולתינוק המסויימים.

התינוק וההורה יוצרים מעגלים של תקשורת הדדית שהולכת ומתשכללת ומהווה עבור התינוק בסיס בטוח לחקור בהמשך את העולם שמסביבו.

איך לזהות קשיים בתהליך היקשרות אצל תינוקות?

כשהתינוק או ההורה מתקשים מסיבה כלשהי להשתמש, לפענח, להבין, להיענות ולהשתמש בשפה הזו, עלולה להיפגע ההתקשרות הראשונית.

אצל תינוקות שנמצאים בסיכון לפתח אוטיזם ניתן לזהות סימנים מוקדמים לקשיים ביצירת מעגלי תקשורת. קשיים אלו עלולים לפגוע בתהליך ההיקשרות בין התינוק להוריו.

במקרה כזה התינוק לא יצליח לאותת להוריו מהם הצרכים שלו והוא לא יוכל להשתתף במעגלי תקשורת של מבטים וחיוכים הדדיים.

הדבר עלול לפגוע בהתפתחות התקשורתית, חברתית ונפשית של התינוק, ולכן חשוב ביותר לאתר תינוקות אלו מוקדם ככל הניתן על מנת שהוריהם יוכלו לקבל עזרה וכלים מידיים ואפקטיביים כדי לעזור לתינוק שלהם לקחת חלק פעיל ולהינות מתקשורת הדדית ומיטבית.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר