רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
טיפול בילדים
שימוש בג'סטות (מחוות) אצל תינוקות

שימוש בג'סטות (מחוות) אצל תינוקות

ג'סטה (gesture) היא מחווה – תנועה של אברי הגוף המשמשת אותנו בתקשורת אחד עם השני. כמו למשל: תנועת ״לא״ עם הראש, תנועת נפנוף ידיים להגיד שלום ועוד. ג'סטות הן מרכיב חשוב ביכולות התקשורתיות והשפתיות של תינוקות ופעוטות.

תינוקות לומדים ג'סטות על ידי התבוננות, משחק משותף עם ההורה וחיקוי של המבוגרים (ההורים והמטפלים). בתחילה התינוק ישתמש בג'סטה כחיקוי או כהיענות לבקשה של ההורה ובהמשך הוא יאמץ לעצמו את היכולת להשתמש בג'סטות על מנת לתקשר. היכולת להשתמש בג'סטות מתפתחת לפני ובמקביל ליכולת הדיבור.

מהי התפתחות תקינה ורכישת ג׳סטות?

בהתפתחות תקינה, הפעוט ילמד להשתמש בג'סטות ביחד עם הבעות פנים וקולות על מנת להביע את רצונותיו ורגשותיו וילמד לפענח את המחוות התקשורתיות של הזולת.

מחקרים מצאו כי יש קשר הדוק בין התפתחות השימוש בג'סטות (המתרחשת בגילאי 9-11 חודשים), לבין היכולות השפתיות של ילדים, כשלמעשה השימוש במגוון ג'סטות עד גיל 16 חודשים הוא גורם מנבא ליכולות השפתיות בהמשך.

בסביבות גיל 11 חודשים תינוקות יכולים בדרך כלל להשתמש במספר מחוות תקשורתיות ביוזמה שלהם כגון: קח ותן, נענוע הראש ל"לא" או הפניית ראש כשלא רוצים משהו (תוך הסתכלות בחזרה על המבוגר כדי לוודא שהוא ראה והבין שהם לא רוצים), הושטת הידיים במחוה של "תרים אותי", להרים ולהראות חפץ לאדם אחר, לנפנף עם הידיים ל-״ביי ביי״.

בהמשך תינוקות רוכשים עוד ועוד ג'סטות, לדוגמא: הצבעה, מחיאת כפיים, הפרחת נשיקה באוויר, תנועת ״כן״ עם הראש ועוד.

שימוש בג'סטות מהווה גם את הבסיס להתפתחות ההבנה והמשחק הסימבולי של הפעוט. הפעוט מבין כי  על ידי הג'סטה שהוא עושה הוא יכול להעביר להורה את  הכוונות ואת המחשבות שלו ואפילו לגרום להורה לעשות משהו שהוא רוצה.

מעוניינים שנצור קשר?

למה חשוב לאתר מוקדם קושי ברכישת הג'סטות?

כאשר תינוק מתקשה ברכישת הג'סטות ואין לו קושי מוטורי, המשמעות היא שמסיבה מסויימת הוא אינו מבין את המשמעות של התקשורת הלא מילולית. הוא אינו מבין את ה"רווח" שהוא יכול להפיק מכך ואינו מבין שהוא יכול לגייס את עזרתו של ההורה על ידי סימון של הכוונה שלו.

אחת הסיבות לחשיבות הגדולה לאיתור מוקדם של תינוקות המתקשים ברכישת ג'סטות, היא כי הדבר עלול להעיד על התפתחות של אוטיזם וקושי ברכישת ג'סטות הוא אחד הסימנים המוקדמים לאוטיזם.

קושי ברכישת ג'סטות (כאשר מבחינה מוטורית אין מגבלה) עלול להעיד על אחד או יותר מהקשיים הבאים:

  • קשיים קוגנטיביים
  • קשיים שפתיים
  • סימנים מוקדמים לאוטיזם
  • חוסר בחשיפה ואינטראקציה מספקת עם ההורים או המטפלים
  • מצוקה רגשית

חשוב מאוד לזהות בשלב מוקדם ככל האפשר את הקושי ברכישת הג'סטות. התערבות מוקדמת היא חיונית וקריטית כדי לעזור לתינוק לפתח יכולות תקשורתיות ושפתיות בהמשך. התערבות טובה ויעילה היא כזו שמערבת את ההורים ונותנת להם כלים לעזור לתינוק שלהם לרכוש את היכולות האלו. 

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר