רח' ריינס 18, תל-אביב 077-7366505

בגידה רגשית

מתי התקרבות רגשית לאדם אחר הופכת לבגידה?

אנחנו רגילים לחשוב על קיום יחסי מין מחוץ לזוגיות ללא ידיעה והסכמה של בן או בת הזוג כבגידה, אבל מה לגבי מצב שבו אחד מבני הזוג נמשך ומתקרב לאדם אחר ברמה הרגשית בלבד?

לעומת בגידה מינית, ישנם מקרים מורכבים יותר ופחות מובהקים שבהם לא ברור האם התנהגויות מסוימות נחשבות לבגידה. חשוב גם לומר שיש שוני בין בני זוגות שונים לגבי גבולות רומנטיים – מה שבעיני זוג אחד ייחשב כחציית גבולות אדומים בקשר, לא בהכרח ייתפס כך על ידי זוג אחר.

ולמרות זאת, בגידה רגשית היא מעין "רומן רגשי" סמוי שלא כולל מגע מיני ממשי, אלא התנהגויות "קטנות" של התקרבות רגשית לאדם אחר מחוץ לזוגיות. אחד המאפיינים הבולטים שלה הוא ההסתרה והפגיעה באמון של בן או בת הזוג. בגידה רגשית אולי לא כוללת יחסים מיניים בפועל, אבל היא בהחלט יכולה להוביל אליהם. לפעמים היא גם יכולה להכאיב הרבה יותר מאשר בגידה מינית בלבד. למשל, במחקרים נמצא שנשים נטו לכעוס ולהיפגע יותר מבגידה רגשית לעומת בגידה מינית, לעומת גברים שהגיבו בדיוק הפוך.

מאפיינים ודוגמאות של בגידה רגשית: איך תזהו התקרבות רגשית לאדם אחר?

  • התכתבות חוזרת בעלת אופי אינטימי וחושפני עם אדם אחר תוך הסתרתה מבן או בת הזוג.
  • מפגשים חוזרים עם אדם אחר שאתם נמשכים אליו ורוצים בקרבתו, שהופך בהדרגה להיות יותר ויותר קרוב רגשית אליכם.
  • אתם מוצאים את עצמכם חושבים יותר ויותר על אדם אחר, מצפים ומתרגשים לקראתו ורוצים להיראות במיטבכם כאשר אתם פוגשים אותו.
  • האדם עמו נוצרת קרבה רגשית הופך להיות כתובת ברגעי משבר בזוגיות שלכם – בכל פעם שיש לכם קושי בזוגיות אתם פונים אליו ומשתפים אותו בקשיים, מה שכמובן מגביר עוד יותר את האינטימיות הרגשית ביניכם.
  • שמירה על קשר קרוב עם אדם אחר שאתם מרגישים שנמשך אליכם.
  • מחוות פלירטוט קטנות, כמו למשל חיוכים, מבטים, נגיעות קלות, עם אדם אחר שאתם נמשכים אליו ונוצרת עמו קרבה רגשית.
  • פלירטוטים ברשת החברתית – שליחה אימוג'ים לבביים לכל פוסט של אדם אחר שאתם חושקים בו.
  • אתם מודעים לכך שהקרבה הרגשית והאינטימית שנוצרת עם האדם האחר עלולה לפגוע בזוגיות שלכם ולכן אתם מכחישים ומקטינים אותה אל מול עצמכם ואל מול בן או בת הזוג.

למי מתאים טיפול זוגי?


לקביעת ייעוץ או טיפול זוגי, צרו קשר:


הטלטלה הרגשית בעקבות בגידה רגשית והטיפול בה

הגילוי של בגידה בכלל, ובגידה רגשית בפרט, הוא קשה מנשוא. האדם הנבגד חווה טלטלה רגשית עוצמתית שבתוכה האמון שלו נפגע והוא מרגיש בלבול רב יחד עם תחושות אשמה, זעם, פחד וכאב. גם הצד הבוגד חווה רגשות אשמה וכאב גדולים. מה שהיה בטוח ומוכר עבור בני הזוג הופך לזר ומפחיד.

נהוג לחשוב שלא ניתן לסלוח על בגידה ולראות בה קו אדום שלא ניתן להתגבר עליו. אולם, הניסיון הקליני בטיפול בזוגות מראה שהמשבר הזוגי סביב בגידה עשוי להיות דווקא נקודת שינוי לצמיחה והתפתחות בתוך הקשר. לפעמים טיפול זוגי אפילו משפר את הקשר הזוגי והופך אותו לטוב יותר ממה שהיה קודם לכן.

הטיפול הזוגי מאפשר לחשוף רבדים נוספים ועמוקים יותר בקשר, אשר לא באו לידי ביטוי ולא קיבלו את המענה הראוי להם. זהו תהליך ארוך ומורכב, לעתים מתיש וקשה. הוא דורש סבלנות ורצון אמיתי לשקם את הקשר. יש לעבוד על המשקעים העמוקים, הכאב, הצלקות, אשר יכולים להעיב על הזוגיות לאורך הזמן ודרך הגברת המודעות אליהם ניתן לצמוח ולפתח קשר מודע ובוגר הרבה יותר.

איתמר פסקל

שמי איתמר פסקל, פסיכולוג קליני ומטפל זוגי. אני מציע לכם להתחיל תהליך של טיפול זוגי בפרטיות מלאה, המלווה בהכלה, הבנה ותמיכה מקצועית מלאה, תוך שאיפה ורצון לאפשר מרחב אינטימי לשיקום היחסים, וניסיון להעלות על הפרק נושאים שהיו רגישים מכדי לגעת בהם ללא עזרה חיצונית לפני כן.


לקביעת ייעוץ או טיפול זוגי, צרו קשר:


הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר