רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
תרופות פסיכיאטריות
אסטו – לטיפול בדיכאון וחרדות שונות

אסטו – לטיפול בדיכאון וחרדות שונות

אסטו הוא למעשה השם המסחרי לתרופה הנקראת Escitalopram אסציטלופרם, במקביל קיימים שמות מסחריים נוספים לתרופה זו – הציפרלקס הידוע והפופולרי ואסציטלופרם-טבע.

השימוש בתרופה מיועד בעיקר לדיכאון וסוגי חרדה שונים, בעיקר חרדה מוכללת GAD General Anxiety Disorder, חרדה חברתית Social Anxiety, התקפי פאניקה Panic Attacks והפרעת OCD – Obsessive Compulsive Disorder.

תרופת האסטו שייכת למשפחת תרופות SSRI – Selective Serotonin Reuptake Inhibitor  – מעכבי ספיגה סלקטיבית של סרוטונין במוח. הסרוטונין הוא מתווך עצבי הקשור לוויסות של רגשות שונים ולפיכך גם עוזר בהתמודדות עם הפרעות אלו.

תרופה זו אינה חלק מסל הבריאות אך ניתן לקבל אותה דרך קופות החולים באמצעות מרשם מהרופא המטפל – פסיכיאטר מומחה או רופא משפחה (שגם רשאי לתת תרופה זו). שימוש בתרופת אסטו מותר מעל גיל 18 בלבד.

מעוניינים שנצור קשר?

מה המינון המומלץ?

תרופת אסטו ניתנת באמצעות טבליות המגיעות ב-10, 15 או 20 מ"ג. בכל אריזה 28 טבליות. ניתן לחצות לחצי את הטבליות, לרסק או לכתוש כדי שנטילת התרופה תהיה קלה יותר. יש ליטול כדור אחד ליום.

מבחינת מינונים שכיחים, נהוג לתת מינונים שונים לקשיים רגשיים רלוונטיים. כמובן חשוב לקחת בחשבון כי מדובר במינונים שכיחים ונושא זה ניתן לשיקול דעת הרופא המטפל. כמו כן, יש לזכור כי לא מומלץ לשנות או להפסיק טיפול תרופתי זה ללא התייעצות עם הרופא המטפל.

 • טיפול בדיכאון – בין 10 ל-20 מ"ג, שימוש מקסימלי אחת ליום. התרופה מתחילה לפעול על הסימפטומים השונים של דיכאון רק לאחר מספר שבועות – ויתכן כי יהיה שוני מאדם לאדם באופן התגובה לתרופה.
 • טיפול בחרדות – מינונים משתנים הנעים בין 10 ל-20 מ"ג ביום. לטיפול בהפרעת פאניקה לדוגמה יתכן שהרופא המטפל יסתפק ב-5 מ"ג ביום. יש לקחת בחשבון כי לוקח זמן עד להשפעה מלאה של התרופה – לעיתים מספר שבועות.

יש לציין כי התרופה אינה מושפעת מאכילה, ניתן לקחת אותה בכל עת, עם הארוחה או בין ארוחות לפי הנוחות.

תופעות לוואי נפוצות בשימוש בתרופה

אסטו נחשבת לתרופה יחסית חדשה ויעילה לשימוש ללא סיכונים רבים, וללא תופעות לוואי רבות יחסית. תופעות הלוואי השכיחות הן:

 • עייפות וישנוניות – מומלץ לא לנהוג ולא להפעיל מכונות שונות בעת נטילת התרופה מחשש למצבים מסוכנים הדורשים ערנות מלאה.
 • קשיים בשינה
 • שלשול
 • יובש בפה
 • כאבי שרירים
 • הפרעות בתפקוד המיני (בעיקר ירידת חשק, אצל חלק מהגברים קשיי זיקפה).

מרבית ולעיתים כל תופעות הלוואי חולפות לאחר מספר ימים או שבועות. מומלץ להמתין בסבלנות עד שתופעות לוואי אלו יחלפו ועד לקבלת אפקט מלא של התרופה.

התרופה מותרת לשימוש בהריון ובהנקה. יש להיוועץ עם הרופא המטפל גם בעת הליווי ההריוני, כמו כן לפני הלידה יש ליידע את הצוות המקצועי בנושא זה.

כמו כן שילוב של תרופה זו עם אלכוהול אינו מומלץ, יש להימנע ככל הניתן משימוש באלכוהול.

אזהרות לשימוש בתרופה:

 • יש להימנע משימוש בתרופת אסטו במצבים הבאים: שימוש בתרופת פימוזיד, הפרעות בקצב הלב, שילוב תרופות ממשפחת MAO.
 • יש לתת דגש לנושא אובדנות בגילאים צעירים עד 25, במידה וקיימים סימפטומים שונים הקשורים לאובדנות יש לגשת מיד לרופא המטפל ולדווח על כך.
 • חולי סוכרת – עליהם לדווח על כך לרופא המטפל, תרופה זו עלולה להעלות את רמות הסוכר בדם, לפיכך יש להיות במעקב סביב נושא זה.

לא רק טיפול פסיכיאטרי: טיפולים פסיכולוגיים במקביל לשימוש בתרופה

מומלץ בדרך כלל לטפל בשורש הבעיה הרגשית במקביל לטיפול הפסיכיאטרי התרופתי. נטילת תרופת אסטו עשויה לעזור מאוד להוריד חרדה כזו או אחרת או לעזור בטיפול בדיכאון, אך יש לתת את הדעת לגבי הסיבות והמחשבות השונות הקיימות בתודעה.

טיפול CBTטיפול קוגניטיבי התנהגותי – עשוי לתת מענה טוב ויעיל לנושא של חרדות שונות. טיפול זה עובד על אופן המחשבה של האדם, כיצד הוא חושב, כיצד מופיעות המחשבות, ומדוע הוא חרד. הרי חרדה משמעותה פחד מפחד, הרי הדבר שמפחדים ממנו לא באמת יקרה כנראה – אך עדיין הפחד ישנו ולעיתים הוא משתלט ומשתק. טיפול מסוג זה מאזן מחשבות אלו ונותן כלים שונים להתמודדות טובה יותר.

טיפול דינמי הינו טיפול פסיכולוגי היורד לעומק ושורש הקושי הרגשי. טיפול זה מתבונן על האדם אופן רוחבי ומעמיק על כל האספקטים של חייו, ונוגע גם ברבדים שאינם מודעים. טיפול מסוג זה עוסק גם בהתפתחות אישית, ביטחון עצמי וערך עצמי, ומספק יכולת עמוקה להתמודדות טובה יותר בשלל מישורים בחיים.

טיפול פסיכיאטרי במכון תל אביב לפסיכותרפיה

טיפול פסיכיאטרי תרופתי ניתן על ידי פסיכיאטרים מומחים במכון תל אביב לפסיכותרפיה. הרופאים אצלנו במכון מנוסים ובעלי ידע רב בנושא חרדה ודיכאון ונושאים אחרים ומגוונים בכל מגוון תחומי בריאות הנפש. אתם מוזמנים ליצור איתנו קשר לקבלת פרטים נוספים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר