רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
שאלות ותשובות
אטנט – לטיפול בהפרעת קשב וריכוז

אטנט – לטיפול בהפרעת קשב וריכוז

אטנט (Attent) הוא שמה הישראלי של תרופת אדראל, הנפוצה בטיפול בהפרעות קשב וריכוז. יש המעדיפים אותה על פני תרופת ריטלין, בשל ההבדל בצורת ההשפעה שלה, ותופעות הלוואי.

למי מתאימה תרופת אטנט?

השימוש באטנט מיועד לילדים, מתבגרים ומבוגרים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז. מדובר בתרופה חדשה יחסית ממשפחת הממריצים, שעוזרת במיתון סימפטומים של הפרעת קשב, כמו אימפולסיביות, היפראקטיביות וחוסר קשב. מיתון ביטויי הפרעת הקשב מתרחש בזמן השפעת התרופה.

אטנט היא תרופה יחסית חדשה בישראל – זמינה החל מ- 2016, אך משווקת בארה"ב כבר 30 שנה. מדובר בתרופה המתבססת על שחרור מיידי של אמפטמין.

מעוניינים שנצור קשר?

השימוש בתרופת אטנט להפרעות קשב וריכוז

התרופה היא ממשפחת הממריצים, ומורכבת מארבעה סוגים שלהם. שילוב זה הנו ייחודי ומייצר השפעה ארוכת טווח יותר משילובים אחרים.

התרופה מגבירה את הרמות של שני מוליכים עצביים (נירוטרנסמיטורים), המכונים דופמין ונוראדרנלין. הדופמין נחשב כממלא תפקיד בזיכרון בעוד שנוראדרנלין נקשר לעוררות וקשב.

האטנט ממריץ ומגביר את שחרור הדופמין והנוראדרנלין. הוא גם חוסם או מאט מהחומרים האלו להיספג שוב בנוירון שממנו הוא שוחרר. כתוצאה מכך, יש יותר נירוטנסמיטורים במרחב הסינפסי שבין הנוירונים, על מנת שיקלטו טוב על יותר על ידי רצפטורים, ובכך עוזרים למסרים במוח לעבור בצורה יעילה יותר.

ההשפעה של תרופת אטנט מתחילה לפעול תוך 40 דקות, והשפעתה נמשכת כ-5 עד 6 שעות.

האם קיימות תופעות לוואי בשימוש באטנט?

תופעות הלוואי השכיחות של תרופת האטנט הן ירידה בתיאבון, כאבי ראש, יובש בפה, תחושות של דפיקות לב, קשיים בהירדמות וחרדה מוגברת. אצל מרבית המטופלים, לאחר שבוע של שימוש רצוף בתרופה תופעות לוואי אלה נפתרות.

מומלץ שלא ליטול את התרופה בזמן הריון או הנקה, בשילוב עם אלכוהול או לבעלי מחלות לבביות ופעילות יתר של בלוטת התריס.

בכל מקרה, חשוב להיוועץ עם הרופא המטפל לפני תחילת השימוש.

האם אטנט יכולה להיות תחליף לריטלין?

התרופה יעילה כמו ריטלין על כל סוגיו, ומהווה אלטרנטיבה טובה למטופלים שלא הגיבו טוב לריטלין. עבור רבים, אטנט מהווה תחליף לריטלין. חלק מהמטופלים ירגישו פחות ״תחושת ירידה״ בהשוואה לשימוש בריטלין, ומטופלים שסובלים מתופעות לוואי של ריטלין, כגון חרדה, עשויים לחוש פחות תופעות לוואי בשימוש באטנט.

האטנט מגיע בצורת טבליות, ולכן ניתן לחתוך אותו לצורך נטילתו במינונים מעודנים יותר. התרופה פועלת למשך זמן ממושך יותר מריטלין – כ-5-6 שעות בהשוואה ל-3-4 שעות של ריטלין. קיים גם אדרל XR (אטנט ארוך טווח) שפעיל במשך 12 שעות אך אינו משווק כיום בישראל.

האם יש חסרונות בשימוש באטנט?

התרופה נכללת בסל התרופות רק עבור ילדים עד גיל 18, כך שמבוגרים שנוטלים אותה, ישלמו עבורה מחיר מלא. שימוש באטנט מצריך אישור לשימוש על ידי פסיכיאטר ומתן מרשם על ידי רופא המשפחה. יש לציין כי תרופת האטנט יקרה יותר מאשר הריטלין.

חשוב לציין שאת השיקול בבחירת התרופה יש לעשות מול הפסיכיאטר המטפל, תוך התחשבות במגוון שיקולים כמו התאמת התרופה למטופל, יעילות הטיפול ותופעות הלוואי.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר