רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194

אטומין

אטומין (Etumine) היא תרופה פסיכיאטרית המיועדת למניעת פסיכוזה, ניתנת לחולי סכיזופרניה והפרעה דו-קוטבית עם סימפטומים פסיכוטיים. שמה המסחרי של התרופה הנו קלוטיאפין Clothiapine ו-אנטומין Entumin.

מטרתה של תרופה זו לעזור לסדר את החשיבה והתפיסה שנפגעו עקב התקף פסיכוטי או מחלה עם בסיס פסיכוטי. פסיכוזה היא למעשה איבוד מסויים של קשר למציאות מבחינת חשיבה, תפיסה ואף התנהגות. החשיבה ובכלל המופע הכללי של האדם עשוי להיחוות כמוזר, אחר, שונה ואף בלתי מובן. פסיכוזה עשויה ליצור לקות ותפקוד לקוי במגוון תחומים: חשיבה, רגש, תפיסה, תקשורת בינאישית ותפקודי חיים באופן כללי.

לאטומין השפעה מרדימה, כך שהיא יכולה להינתן כתרופה לבעיות שינה אך עבור חולים פסיכוטים בלבד. כמו כן, במצבים של פסיכוזה אקוטית או סוערת התרופה יכולה לגרום להשפעה מרגיעה והקלה במצב.

כיצד התרופה פועלת?

תרופת האטומין שייכת לדור הראשון בקרב תרופות נוגדות פסיכוזה. אטומין נחשבת כחלק מקבוצת התרופות ה"טיפוסיות" הפועלות על מערכת הדופמין (נוירוטרנסמיטור במוח).

השימוש בתרופה כיום אינו נפוץ בקרב פסיכיאטרים, אך ניתן כאשר תרופות נוגדות פסיכוזה מהדור השני והשלישי אינן פועלות, כלומר המטופל אינו מגיב אליהן כמצופה. תרופה זו אינה נחשבת כתרופה ממכרת.

מהו אופן השימוש והמינון המקובל של אטומין?

תרופה זו ניתנת באמצעות כדור של 40 מ"ג ו 120 מ"ג או באמצעות זריקה (לשריר ולא לוריד על מנת להשהות את ההשפעה). המינון הניתן באמצעות כדור נע בין 120-360 מ"ג (פעמיים ביום), או זריקה במינון של 120-200 מ"ג ליום.

המינון והתדירות של נטילת התרופה, כמו גם כל שינוי בנטילת התרופה, חייב להיעשות בהיוועצות עם הרופא הפסיכיאטר המטפל על מנת למנוע חזרת תסמינים.

מתי התרופה מתחילה להשפיע?

תרופה זו אינה מתחילה להשפיע באופן מיידי. יש להמתין 4-6 שבועות להשפעה מלאה, וכל זאת בתנאי כי נעשה שימוש נכון, עקבי ורציף בתרופה בהתאם להנחיות הרופא המטפל.

יש להדגיש כי אין לעשות שינוי כלשהו באופן לקיחת התרופה ללא התיעצות עם הרופא המטפל.

תופעות לוואי נפוצות בשימוש באטומין

משום שמדובר בתרופה שאינה מהדור החדש של תרופות אנטי פסיכוטיות, תופעת הלוואי המרכזית שלה הינה דיסקנזיה מאוחרת, כלומר התכווצויות ותנועות חוזרות ובלתי רצוניות של עוויתות בפנים, שפתיים, לשון, גפיים ועוד.

תופעות לוואי מרכזיות נוספות הן:

  • ישנוניות יתר, עייפות, טשטוש – אין לנהוג בעת השימוש בתרופה
  • יובש הפה
  • הקאות\שלשולים
  • סחרחורת כאשר קמים מהר (על קשישים להישמר בנושא זה)
  • אין ליטול בזמן הריון והנקה
  • אין לשתות אלכוהול בזמן השימוש בתרופה משום שהתרופה מתפרקת בכבד

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר