רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
פסיכיאטריה
טיפול תרופתי ב-OCD

טיפול תרופתי ב-OCD

OCD

מתי מחשבות טורדניות דורשות טיפול תרופתי?

הפרעת OCD – הפרעה טורדנית כפייתית (Obsessive Compulsive Disorder) מאופיינת במחשבות טורדניות והתנהגות כפייתית, כאשר המחשבות הטורדניות יכולות להיות מסוגים שונים, ובלבד שהן חוזרות על עצמן. המחשבות הטורדניות, כשמן כן הן יוצרות מתח, לחצים וחוסר נוחות מהותי, בעוד שההתנהגות הכפייתית יש בה מידה רבה של טקסיות שחוזרת על עצמה בצורה עקבית ויסודית.

דוגמאות להתנהגות אובססיבית וכפייתית ניתן לראות אצל אנשים שמרבים לשטוף ידיים בתדירות גבוהה. ניתן לראות כי אותם אנשים מעבירים זמן רב בשטיפת ידיים, מוודאים עשרות פעמים ששטפו אותן ביסודיות וחוזרים על הפעולה בתדירות גבוהה מאוד.

אותה תופעה ניתן לראות במסגרת מקלחות, שמירה על סדר וניקיון, בדיקה חוזרת ונשנית של נעילת דלתות, פחד מהדבקות במחלות והרשימה עוד ארוכה. למעשה, התנהגות אובססיבית כפייתית יכולה לבוא לידי ביטוי במגוון עשיר ביותר של תחומים שונים וכך גם בדרגות שונות.

הפרעת OCD תוקפת מתבגרים ומבוגרים כאחד, כאשר להבדיל מהמבוגרים, ילדים ומתבגרים לא תמיד יצליחו לזהות שמשהו אינו תקין, לכן האחריות נופלת עלינו ההורים, לזהות באם חל שינוי בהתנהגותו של הילד ולפתח רגישות לשינויים בהתנהלותו הסדירה.

אם אבחנתם סימנים ל-OCD, אתם מוזמנים להתייעץ איתנו בנוגע לטיפול. מחשבות טורדניות הן עניין המפריע לשגרת החיים וללא טיפול פסיכולוגי ופסיכיאטרי קשה להתגבר עליהן ולחיות חיים שלמים ומספקים. 

מעוניינים שנצור קשר?

מה זה OCD? הפסיכולוג איתמר פסקל מסביר

אבחון וטיפול ב-OCD

השלב הראשון של טיפול ב OCD הוא הסברה על ההפרעה והטיפול בה, למטופל ולעתים גם למשפחתו. במהלך השנים האחרונות פותחו שני טיפולים שנמצאו יעילים ואפקטיביים להפרעת טורדנית כפייתית:

 • טיפול קוגניטיבי התנהגותי ב-OCD – טיפול CBT
 • טיפול תרופתי ממשפחת SSRI, באמצעות חומרים מעכבי פירוק של סרוטנין.

לצערנו רק כ-20% מהמטופלים בתרופות בלבד, מסיימים ללא סימפטומים כלל של ה-OCD. ולכן שילוב של טיפול תרופתי ב-OCD עם טיפול CBT זוהי הדרך היעילה ביותר שנמצאה המביאה לתוצאות משמעותיות וארוכות טווח.

במהלך טיפול ב-OCD יאובחן המטופל על מנת לוודא את סוג ההפרעה ורמת החומרה שלה, כאשר במקרים רבים, בהפרעה שכזו שילוב של טיפול תרופתי ב-OCD נמצא יעיל במיוחד. שיטת הטיפול הנפוצה בהפרעת אובססיביות כפייתית כיום היא קוגניטיבית התנהגותית, כאשר לאחר אבחון של פסיכיאטר ניתן יהיה לשלב תרופות במהלך הטיפול.

טיפול תרופתי ב-OCD

תרופות ממשפחת SSRI כגון ציפרלקס, פרוקסטין, סרטרלין ותרופות נוספות, פועלות על מוליך עצבי הנקרא סרוטונין ומגדילות את הזמינות שלו במוח. הרמה של הסרוטונין במוחם של אנשים הסובלים מ-OCD, נמוכה מהממוצע. הטיפול נועד להגדיל את כמות הסרוטונין לרמה שקיימת אצל אנשים ללא ההפרעה. קיימות מספר תרופות, שעובדות באופן דומה, אך ישנם כמה הבדלים ביניהם.

בנוסף לתרופות ממשפחת SSRI קיימות תרופות נוספות שפועלות גם הן על המוליך העצבי סרוטונין אך בנוסף פועלות גם על מוליכים עצביים נוספים. משפחת תרופות אחת נקראת SNRI והתרופות הנכללות בתוכה, משפיעות גם על סרוטונין וגם על נוירופינפרין.

ישנה משפחה נוספת של תרופות טריצקליות, השייכות לדור הישן של התרופות. על אף אפקטיביות הפעילות של תרופות הטריציקלים, אותן ניתן למצוא תחת השמות מרוניל או אנאפראניל, הרי שהן מוגבלות מבחינת מינון, שכן מינון גבוה מדי עלול להוביל לתגובות לוואי קשות למדי. התרופות הללו ניתנות לטיפול ב-OCD במידה וקיימים מצבים רפואיים או נפשיים נוספים שהתרופות עשויות לעזור או במידה ותרופות SSRI נמצאו כלא יעילות מספיק.

טיפול נוסף משלב בין תרופות אחרות, המשפיעות על המוליך העצבי דופמין. בטיפול הזה ניתן מינון גבוה יותר של התרופה הפועלת על הסרטונין ומינון נמוך של תרופה הפועלת על הדופמין. המטרה העיקרית של הטיפול היא להשפיע כמובן על הסרוטונין והתרופה הנוספת מחזקת את ההשפעה למעשה. הטיפול הזה ניתן לרוב כאשר האדם שסובל מ-OCD לא הגיב טוב או בכלל, לטיפולים תרופתיים אחרים.

בעת אבחון של הפרעת אובססיביות וכפייתיות יבחן פסיכיאטר האם קיימות תופעות נוספות כמו חרדה או דיכאון – ובהתאם לכך יבחר את סוג התרופה והמינון. ההבדלים הללו מאפשרים להתאים את הטיפול התרופתי הנכון ביותר עבור כל אדם שסובל מההפרעה, תוך התחשבות במצבו הנפשי, הרפואי וכן הרקע הפסיכיאטרי המשפחתי שלו. חשוב לציין כי המינונים המתאימים לטיפול תרופתי ב-OCD עשויים להיות גבוהים פי 4 מהמינונים המקובלים והמוכרים בטיפול תרופתי בדיכאון או טיפול תרופתי בחרדה.

קראו עוד על הטיפול אצל פסיכיאטר במכון תל אביב לפסיכותרפיה

תופעות לוואי של תרופות לטיפול ב-OCD

למרות ההשפעה החיובית של התרופות בהקלה על החרדות ועל המחשבות הטורדניות, המטופל צריך לעבור פעמים מסוימות תהליך של ניסוי וטעייה עד לכדי מציאת התרופה שהכי מתאימה עבורו, שכן התרופות יכולות לגרום לתופעות הלוואי הבאות: (שהולכות ונחלשות).

 • בלבול
 • קשיי ריכוז
 • דופק מהיר
 • בחילה
 • קשיי נשימה
 • שינויים בלחץ דם
 • הזעות
 • רעידות
 • בעיות מיניות
 • קשיי שינה
 • עקצוצים
 • שינויים בהטלת שתן
 • עלייה במשקל
 • תיאבון מוגבר

טיפול ב-OCD אצל ילדים

ילדים אשר סובלים מ-OCD מעידים כי המחשבות הטורדניות שלהם גורמות לחרדה רבה ושהם אינם מצליחים בקלות להסיח את הדעת מהן. הפעולות הטקסיות מפחיתות את החרדה אך לזמן קצר והן גורמות לטרחה וסבל כשלעצמן. ההימנעות מהפעולות הטקסיות מעצימה את תחושת החרדה ויוצרת פעמים גם דיכאון.

ניתן לומר כי ילדים רבים נוהגים לפעמים בצורה אובססיבית קומפולסיבית אך אצל הלוקים בהפרעת ה-OCD ההתנהגות הזו משתלטת על חייהם ומפריעה להם מאוד על התפקוד התקין. גם חיי החברה משתבשים עקב כך. ואלו הקריטריונים המבדילה בין ילדים שסובלים מההפרעה לבין התנהגות בלתי מזיקה.

אנו במכון ברוב המקרים נמליץ על טיפול CBT לילדים, זוהי הדרך היעילה ביותר לטיפול בהפרעה בגילאים הללו. הטיפול הוכח גם על ידי מחקרים וגם על פי ניסיון שיש לנו במכון, בנוסף הטיפול מראה תוצאות משמעותיות תוך פרק זמן קצר יחסית.

אנו במכון תל אביב לפסיכותרפיה, ממליצים בכל מקרה של ספק, מצוקה או חשש, בשל קושי דומה או אחר, אנו מציעים לפנות אלינו, לקבוע פגישת ייעוץ של איש מקצוע. אתם מוזמנים ליצור עימנו קשר בכל עת, אצלנו במכון פסיכולוגיות מומחיות, פסיכיאטרית מומחית וגם מטפל CBT, בעלי ניסיון של שנים בתחום זה.  

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר