רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
אבחונים
אבחון פסיכולוגי – אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכולוגי – אבחון פסיכודיאגנוסטי

אבחון פסיכולוגי

אבחון פסיכולוגי - מתי צריך ומהו התהליך?

אבחון פסיכולוגי הינו הגדרה כוללת לקבוצת אבחונים אשר מציעות תהליך של אבחון מכוון לתמונת האישיות של הנבדק, לשם מטרות שונות. בהתאם למטרות האבחון ולגיל הנבדק, יכללו האבחונים מטלות שונות ומגוונות אשר נוגעות להיבטים רגשיים, בין אישיים וקוגניטיביים ויציירו מעין מפה משורטטת של עולמו הריגשי, כישוריו והאינטלגנציה הכללית של אותו נבדק. רוב תהליך האבחון מבוסס על כלים אבחוניים ופרקטיים אך בדרך כלל האבחון כולל גם ריאיון אישי ישיר.

האבחון הפסיכולוגי למעשה בודק את השפעתם של מאפיינים רגשיים על תפקוד הנבדק ועל היכולות השונות שברשותו. הוא מאפשר להעריך כמה תפקודו מושפע ממצבו הריגשי וכיצד אפשר לעזור ולסייע לו.

מעוניינים שנצור קשר?

מדובר באבחון שנותן הערכה רחבה וכוללת על אישיות האדם, ומתמקד בבדיקה מקיפה על מצבו הנפשי והרגשי ועל יכולתיו השכליות, וכמובן על הקשר בין השניים. בסיומו של האבחון מתקבלת תמונת מצב רחבה הכוללת בין היתר גם את החוזקות והחולשות של הנבדק, ומתגלה הערכת התפקוד של הנבדק בחיי היום יום והבנה על עולמו הפנימי.

ממצאי האבחון יכולים להעריך גם פתולוגיות נפשיות שונות, במידה והאדם סובל, תינתן אבחנה ביחס למצבו הנפשי וכן יוגדרו הציפיות המותאמות לגבי איכות תפקודו בתחומים השונים בחייו.

אבחון פסיכולוגי או בשמו המקצועי אבחון פסיכודיאגנוסטי משמש לכמה מטרות:

 • אבחון פסיכולוגי יכול לעזור להבין מצוקה נפשית של ילדים, מתבגרים ומבוגרים, מה מטריד אותם? עד כמה המצוקה מטרידה אותם? עד כמה היא עמוקה? מה בדיוק המצוקה הזו כוללת? האבחון יכול להוסיף מידע מעבר למה שהילד או המבוגר עצמו מספר, ולהשלים לתמונה כוללת.
 • אבחון פסכולוגי יכול לעזור להבין מצבים נפשיים אצל מבוגרים, לתת תמונה כללית על מצוקה, הפרעות ומחלות נפש.
 • אבחון פסיכולוגי יכול לעזור לפני התחלתו של טיפול פסיכיאטרי תרופתי שניתן ע"י פסיכיאטר או לפני התחלת טיפול פסיכולוגי. במידה וקיימת התלבטות האם המצב הרגשי מצריך טיפול תרופתי, מאיזה סוג והאם הוא יעזור, או מהי האבחנה.
 • אבחון פסיכולוגי יכול לספק דעה נוספת לאדם שמטופל אצל פסיכולוג קליני כבר תקופה, וקיימת השאלה האם הטיפול תורם, האם להמשיך טיפול, האם הוא בשל לטיפול.

האבחון נערך על ידי פסיכולוג קליני מומחה, במהלך 2-3 פגישות (תלוי בקצב העבודה ויכולת הריכוז של הנבדק), ואת ממצאיו מציג הפסיכולוג בשיחת סיכום ובדו"ח כתוב ובו המלצות להמשך טיפול.

מה כולל אבחון פסיכולוגי?

האבחון כולל ראיון קליני בו הנבדק מספר כל מה שרלוונטי אודות חייו. מהלך חיים, קשרים בינאישיים, מקומות עבודה, אירועים מיוחדים, הצלחות וכישלונות, תכונות אופי בולטות וכו'. מהלך הראיון ותוכנו משתנים מאדם לאדם כיוון שכל נבדק מכניס את עולמו האישי, את תפיסת עולמו ואת אישיותו. במהלך הראיון עולה מידע אודות הנבדק שאינו נשאל ישירות כגון – קוד התנהגות, הופעה חיצונית, תכונות אופי כמו ביישנות או פתיחות.

בנוסף כולל האבחון מבחנים שונים בכתב ובעל פה. המבחנים משקפים תהליכים ויכולות נפשיות ואינטלקטואליות של הנבדק, כאשר חלקם מנותחים ביחס לנורמות מקובלות וחלקם ע"י הפסיכולוג המאבחן.

דוח האבחון מפרט נושאים שונים באישיותו ובעצם בכל הרבדים השונים, החל מרבדים רגשיים, דפוסי התנהגות וכו', ורבדים קוגנטיביים כגון אינטליגנציה, ארגון חשיבה ועוד.

המבחנים הפסיכולוגים השונים, עם הריאיון הקליני, מספקים מידע מהותי אודות עולמו הפנימי של האדם, הכוללים גם חלקים שפחות ברורים ומוגדרים לנבדק. חלק זה של האבחון יכול לשפוך אור על מקורות הקשיים שאתם מתמודד האדם ולתת אבחנה במידת הצורך, על מנת להפנות לטיפול ההולם והמתאים ביותר, להעריך את יכולותיו הן הנוכחיות והן העתידיות של אותו אדם, בתחומים השונים בחייו. וגם לפלס את הדרך למשאבים ולכוחות העומדים ברשותו.

במידה וקיים סיכון של האדם כלפי עצמו, או כלפי הסובבים אותו, (למשל במידה והאדם סובל יתר על המידה וקיים חשש לאובנות או שמא לאדם התפרצויות זעם ואלימות תדירות) הערכת האישיות יכולה לספק מידע מהותי ואף להוות נדבך קריטי במיוחד בתהליך הנפשי של הנבדק.

בסיום תהליך האבחון הפסיכולוגי, המאבחן יספק דו"ח מקיף המתייחס לאישיותו של הנבדק ולכישוריו, תוך דגש מיוחד על הסיבה שהובילה אותו להגיע לאבחון. ניתוח המידע העולה מהאבחון הנו תהליך מורכב, וניעשה על ידי פסיכולוג מוסמך. לאחר הפקת הדו"ח מתקיימת פגישה בה הפסיכולוג מתאר לנבדק את הממצאים בכל תחום ומציע כיוונים שונים להמשך הדרך, במידת הצורך.

מטרותיו של האבחון הפסיכולוגי הן מגוונות, הבולטות ביניהן הן סיוע בבחירת הטיפול המתאים לנבדק, או שמא הטיפול הגיע למבוי סתום ויש תחושת תקיעות במשך תקופה, האבחון עשוי לספק מידע ולחשוף אינפורמציה ותכנים פחות מודעים שיכולים לעזור להמשך הטיפול. בנוסף, האבחון הפסיכולוגי יכול לסייע בהכרעה בין אבחנות אפשריות, כאשר האדם סובל מהפרעה כלשהי שאינה ידועה לו. האבחון גם יכול לסייע בזיהוי של ליקויים קוגניטיביים שונים, או להצביע על קיום קשיים ספציפיים המצריכים אבחונים נוספים ממוקדים ופרטניים יותר.

 

מתי כדאי לפנות לאבחון פסיכולוגי?

אנו ממליצים לפנות לאבחון פסיכולוגי כאשר יש צורך בהבנה מעמיקה של מקורות הקושי של הילד או המבוגר וכאשר ישנם סימני שאלה, לגבי מרכיבים אישיותיים וכן פתולוגיות אפשריות. כאשר ישנו צורך להעריך את המשאבים הרגשיים שעומדים ברשותו של הנבדק ועולה הצורך להתאים עבורו דרכי התמודדות וטיפול מיטיבים.

האבחון הפסיכולוגי – אבחון פסיכודיאגנוסטי, מתאים כאשר עולה הצורך לקבל החלטות מהותיות, המתבססות על כשירות נפשית ומרכיבים אישיותיים בעלי השפעה רבה כגון: גיוס לצבא, תפקיד ספציפי בעבודה, שיבוץ במסגרת טיפולית או חינוכית וכן מסוגלות הורית.

 

אנו, במכון ממליצים לפנות לאבחון פסיכולוגי כאשר עולים צרכים שונים:

 • כאשר בית הספר או המסגרת החינוכית מבקש הערכה פסיכולוגית
 • כאשר הילד מתנהג בצורה מדאיגה או לא נורמטיבית
 • כאשר מתעוררים אצל הילד סימנים המעידים על מצוקה והמקור אינו גלוי לעין
 • כאשר יש צורך לגבש החלטה שקולה ומושכלת בנוגע לדרכי טיפול שונים
 • כאשר בית המשפט או כל גוף מוסדי אחר דורשים הערכה אישיותית לשם מהימנות ודרכי נקיטה
 • כאשר קיים חשש לגבי אבחנה פסיכיאטרית כלשהי
 • כאשר נדרשת התאמה למסגרות חוץ ביתיות

 

ישנם מצבים שונים בהם עשוי להתעורר הצורך באבחון פסיכולוגי:

 • בתחום התפתחותי: אבחון התפתחותי נערך כאשר מתעוררים סימני שאלה לגבי תקינות התפתחות של ילדים מתחת לגיל שש בתחומי שפה, קוגניציה, רגש ומוטוריקה.
 • בתחום משפטי: לעתים דורשים אבחון פסיכולוגי למתן חוות דעת ואבחנה אישיותית בהקשר של סוגיות משפטיות שונות.
 • בתחום הלימודי: כאשר מתעורר קושי בתחום הלימודי, ועולה השאלה האם הוא מושפע מגורמים רגשיים. ישנם גם אבחון בשלות לכיתה א', המיועד לקבוע האם ילד או ילדה בשלים לעלות לכיתה א'.
 • בתחום הטיפולי: האבחון הפסיכולוגי עשוי לסייע בקביעת תכנית טיפולית מותאמת ומספק מידע חשוב גם בעת תהליך טיפולי שכבר החל.

 

אבחונים לילדי גן

עבור ילדים בגיל הגן, אנו עורכים במכון אבחונים לצורך הכרה במידת הבשלות של הילד לעלות לכיתה א', הערכה של קשיים רגשיים והתנהגותיים וכן אבחונים הבודקים את היכולות הקוגניטיביות והלימודיות של הילד. במידה ועולה קושי ספציפי, ניתן לאבחן אותו ולאתר את מקורות הקושי, וכך בעצם להכווין את הילד והוריו, באמצעות כלים, כיצד לשפר ולהקל את תפקודו של הילד.

 

אבחונים לילדי בי"ס יסודי ותיכון

לגילאי בית הספר, ישנם מבחנים אשר בודקים את ההיבטים הרגשיים וההתנהגותיים של הילד או המתבגר לצד ההיבטים הקוגניטיביים והלימודיים שלו. כאשר התלמיד מגיע להישגים מספקים בלימודיו, אך מצבו הנפשי לוקה בחסר, הוא נראה שפוף, מסתגר ומדוכדך, המאבחן ישים דגש על הפן האישיותי והרגשי של התלמיד. ובמידה והתלמיד מדווח ומעיד על מצב נפשי יציב ומצב רוח טוב, אך הישגים לימודיים נמוכים, יבחרו מבחנים פסיכולוגים אשר ישימו דגש יותר על שאלת הכשל הלימודי ועל הסיבות לכך.

 

אבחון פסיכולוגי למבוגרים

בדרך כלל, הצורך באבחון פסיכולוגי למבוגרים, עולה כאשר ישנה דרישה של חוות דעת פסיכולוגית על ידי גורמים חיצוניים כלשהם, כגון וועדה רפואית, הרווחה, מסגרות תעסוקתיות ורפואיות. ישנם מקרים בהם מדובר באדם אשר חווה קשיים ביכולותיו לנהל את אורח חייו בצורה מאורגנת וכאשר ישנם סימפטומים של הפרעת קשב וריכוז אשר לא אובחנו בילדותו. במקרים אלה, ישנה חשיבות מכרעת לאבחון ולטיפול, ואנו מאמינים שטיפול יכול להביא לשיפור משמעותי בחייו של אותו ניבדק המתמודד עם קשיים בתחומי חייו השונים.

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
וואטסאפ התקשרו צרו קשר