רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
אבחונים
אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי

אבחון פסיכודידקטי הנו אבחון מקיף וכוללני, אשר מאפשר לזהות לקות קוגניטיבית או ליקויי למידה ועוד מגוון גורמים רגשיים ופסיכולוגיים אשר עשויים לפגוע בלמידה ובמימוש הפוטנציאל. בהתאם לתוצאות האבחון, המאבחן יכול להמליץ על תכנית טיפולית, לימודית או חינוכית הולמת, אשר עשויה להביא לשיפור בהישגים ובתחושת המסוגלות.

כאשר מתעוררים קשיים לימודים או שמא עולה חשש כי תפקוד התלמיד מושפע מגורמים רגשיים ופסיכולוגיים, ניתן לקבל הפנייה לאבחון פסיכודידקטי. האבחון מספק הערכה של היכולת השכלית של הילד, תוך התייחסות לממד הרגשי ובכך מספק תמונה אינטגרטיבית ליכולות הילד ולמקור הקשיים שלו.

על פי תמונה רחבה זו, הפסיכולוג יכול להמליץ באילו כלים להשתמש וכיצד להתנהל, על מנת לקדם את הילד ואת הישגיו לכדי תוצאות מספקות.

חשוב לציין כי ילד שאינו מצליח בתחום הלימודי, בצורה אשר תואמת את היכולות שלו, חווה תסכול עז ומתמשך וכן אכזבה גדולה מעצמו, מה שמביא לכדי פגיעה בדימוי העצמי שלו. לאחר האבחון, כשהסיבה לקשייו מתבהרת, הילד חווה תחושת הקלה עצומה ומתחזקת תחושת האמונה בעצמו, מה שחשוב ביותר בכדי להביא לשיפור בהישגיו.

מעוניינים שנצור קשר?

האבחון המשולב: אבחון לקויות למידה ותפקוד נפשי

אבחון פסיכודידקטי כולל בחובו אבחון פסיכולוגי רגשי ואבחון דידקטי, מתוך הבנה שקיים קשר הדוק בין תפקוד נפשי ותפקוד לימודי, ושניהם משפיעים זה על זה.

תפקוד ליקוי בלימודים יכול לנבוע מבעיות רגשיות. למשל חוסר ביטחון או חרדה, יכולים לגרום לתפקוד נמוך בלימודים ובמבחנים. כאשר ילד נמצא במצוקה ומוטרד מאוד, הוא יהיה פחות מרוכז וקשוב בשיעורים. גם ההפך הוא נכון, ליקויי למידה יכולים לגרום לבעיות רגשיות, לדוגמה ילד שמתקשה בכתיבה, ושאר בני כיתתו כבר כותבים בשטף, יחוש בושה, וינסה להסתיר את הבעיה. התמודדות זו עלולה להוריד את תחושת המסוגלות והביטחון שלו ולפגוע בתפקודו.

אבחון פסיכודידקטי בוחן הן את הפן הלימודי והן את הפן הרגשי ומאפשר הבנה עמוקה של המצב בו נמצא הילד. על ידי כך ניתן לעשות בחירה נכונה יותר של טיפול ודרכי התמודדות במסגרת החינוכית.

למי מיועד אבחון פסיכודידקטי?

אבחון פסיכודידקטי מיועד לילדים ומבוגרים כאחד. תלמידי בית ספר יסודי ועד התיכון, סטודנטים, ולכל מי שמעוניין לברר האם קיימים ליקויי למידה מצד אחד וקשיים רגשיים מצד שני, והאם קיים קשר בין השניים.

במידה ומעוניינים לבדוק רק את החלק הרגשי, ניתן לבצע אבחון פסיכולוגי מקיף הבוחן לעומק את כל הרבדים הנפשיים.
במידה ומעוניינים לעשות רק את החלק הקוגניטיבי והלימודי ניתן לבצע אבחון דידקטי לסוגיו.

האם אבחון פסיכודידקטי עונה על השאלה האם נדרשת הוראה מתקנת? האם נדרש טיפול פסיכולוגי? האם שילוב של שניהם?

האבחון נערך על ידי פסיכולוגית קלינית ומאבחנת דידקטית מוסמכת, במפגשים נפרדים, כאשר הדו"ח הסופי הוא דו"ח משולב, אשר מתבסס על שני האבחונים שנערכו, לאחר שיתוף פעולה והתייעצות הדדית של אנשי המקצוע שעסקו באותו אבחון.

 

מהלך האבחון

אבחון פסיכודידקטי נערך ב 3-4 פגישות: (תלוי בקצב וביכולת הריכוז).

 1. פגישה עם מאבחנת דידקטית. המאבחנת הנה מומחית ללקויות למידה, ובנוסף עוסקת גם בהוראה מתקנת ואסטרטגיות למידה. היא מכירה את המציאות בה נמצאים תלמידים בבית הספר, עובדת עם צוותי מורים במשרד החינוך, ובקיאה בתוכניות הלימודים. המאבחנת המקצועית תוכל להמליץ על הדרכים הטובות ביותר להתמודדות עם לקויות הלמידה והקשיים שאותרו באבחון.
 2. פגישת אינטייק עם פסיכולוגית: בפגישה זו נערך ראיון קליני בו הילד מספר כל מה שרלוונטי בחייו. מהלך חייו, קשרים חברתיים, אירועים מיוחדים בבית הספר, תחומי עניין, הצלחות וכישלונות. מהלך הראיון ותוכנו משתנים מילד לילד כיוון שכל אחד מכניס את עולמו האישי, את תפיסת עולמו ואת אישיותו. במהלך בראיון עולה מידע שאינו נשאל ישירות כגון – קוד התנהגות, הופעה חיצונית, תכונות אופי כמו ביישנות או פתיחות.
 3. פגישת מבדקים עם פסיכולוגית: מבחנים שונים בכתב ובעל פה, המבחנים משקפים תהליכים ויכולות נפשיים, כאשר חלקם מנותחים ביחס לנורמות מקובלות וחלקם ע"י הפסיכולוג המאבחן.
 4. פגישת סיכום: בסופו של האבחון תיערך פגישה מסכמת עם ההורים בה יוצגו תוצאות האבחון, יוסברו המבחנים שהועברו, הקשיים, נקודות החוזק, יכולות בתחומים שונים, יידונו ההמלצות, ותגובש במידת הצורך תכנית טיפולית אשר תענה על שאלות שונות כגון האם צריך טיפול נפשי? תכנית לימודית? הפנייה לטיפול מסוג אחר? וכדומה.

ניתן להרחיב את החלק הדידקטי גם לאבחון דידקטי באנגלית ובמתמטיקה!

 

מתי לבחור באבחון פסיכודידקטי?

גורמים לפנייה לאבחון פסיכודידקטי קשורים פעמים רבות לתחושה של ההורים או איש מקצוע חינוכי, בדרך כלל כאשר עולה שאלה סביב תפקוד בבית הספר, לקויות למידה, אינטלגנציה וכדומה. כמו כן, במידה וקיים חשש כי הצד הרגשי משפיע על הלימודים הלק הפסיכולוגי שבאבחון יכול לתת אינדיקציה לנושא זה ובמידת הצורך להמליץ על דרכי פעולה.

מעבר למה שאבחון דידקטי עשוי לתת מבחינת מידע על לקויות למידה ורמת למידה ואיכותה, אבחון פסיכודידקטי מספק התאמות (רמה 3) הכוללות הכוונה והתאמה יותר ספציפית ומדוייקת עבור התלמיד.

אבחון פסיכודידקטי מתחיל קודם כל באיסוף מידע על הילד, מגורמים שונים כגון הורים, מורים וכדומה. לאחר שמתקבלת תמונה ראשונית, מתאימים עבור הילד "סוללת מבחנים" שכוללת מטלות שונות. המבחנים עשויים לשפוך אור על אופן החשיבה של הילד, התמודדותו עם בעיות, תפקודו במסגרות השונות, עולמו הפנימי והדימוי העצמי שלו.

המבחנים המועברים לרוב הילדים הנם לרוב קובעים, אך אופי התכנים והמטלות משתנים בהתאם לגיל הנבדק. מלבד ההתאמה על פי גיל, המאבחן עורך התאמות באופי המבחנים לבעיה אתה הגיע הנבדק. אינפורמציה נוספת עבור המאבחן הנה דפוסי ההתנהגות הגלויים של הילד בעת שממלא את המבחנים, בעזרת תצפיות על התנהגות אותו נבדק.

חשוב לציין כי המלצותיו של הבוחן הפסיכודידקטי אינן מספיקות בכדי לקבל את ההקלות. יש לחכות לאישור הועדה הפדגוגית של בית הספר וכן של הועדה המקצועית במשרד החינוך, כשמדובר בבחינות הבגרות.

מה אבחון פסיכודידקטי בודק?

 • מבחן אינטליגנציה (יכולות שכליות)
 • זיכרון שמיעתי וחזותי
 • תחום קוגניטיבי
 • תפקוד השפה
 • משאבי קשב וריכוז
 • יכולות לימודיות (קריאה, כתיבה, הבנת הנקרא, הבעה בכתב ובעל פה)
 • תפקוד בחשבון
 • תפקוד השפה האנגלית
 • מצב רגשי כולל (בתחום החברתי, הלימודי, הערכה עצמית וכדומה)

דוח האבחון מפרט ממדים שונים באישיות ובחיים, הן בתחומים רגשיים כגון לחצים, חרדות, דיכאון, דפוסי התנהגות, מנגנוני הגנה שונים ועוד, והן בתחומים קוגנטיביים הנוגעים לקשב וריכוז, זיכרון, יכולת ביצוע, תכנון, חשיבה ועוד.

על האבחון במכון ת"א לפסיכותרפיה

במכון תל אביב לפסיכותרפיה, אנו עוסקים בעיקר בתחום טיפול פסיכולוגי ובנוסף ישנם פסיכולוגים המוסמכים בתחום האבחון, אשר עושים עבודה מדוקדקת ומקיפה ומביאים את הילד לתחושת מסוגלות חדשה, על ידי הכרה ביכולותיו ובקשייו העיקריים.

כאשר מתעוררים קשיים לימודיים או רגשיים במסגרת הלימודית, אנו ממליצים בחום לפנות אלינו לייעוץ וקבלת הכוונה, אשר עשויים להביא להקלה גדולה אצל הילד ולתחושת הרווחה עבורכם, ההורים, ועבור המשפחה כולה.

מעוניינים שנצור קשר?

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו