רח' פרופ' שור 16, תל-אביב 077-9969194
דף הבית
אבחונים
אבחון דידקטי

אבחון דידקטי

אבחון דידקטי

אבחון דידקטי - על האבחון והתהליך

אבחון דידקטי הנו תהליך של בחינה ובדיקה של לקויות למידה. האבחון נערך על ידי מאבחנת דידקטית שבודקת יכולות קוגניטיביות כגון כישורי קריאה וכתיבה, חשבון, הבנה, התארגנות במרחב וכו'. האבחון למעשה מאתר בעיות וכשלים לימודיים, בונה תכנית מותאמת ונותן כלים לאפשרות למידה טובה יותר.

אבחון דידקטי מאבחן את התפקוד של הנבדק בכל מיני רמות ורבדים. האבחון למעשה ממפה את החלקים השונים שבונים אסטרטגיות למידה, החל מיכולות קוגניטיביות, ועד התנהגות שקשורה בלמידה עצמה. כאשר דרך מיפוי זה ניתן לראות כיצד אפשר ליצור אסטרטגיות למידה טובות יותר.

כאשר ילד משתלב במסגרות החינוך השונות, ועולים קשיים שונים ביכולתו להתמודד עם מיומנויות לימודיות בסיסיות, הוא עלול להיתפס כלא ממושמע, מפריע, לא משקיע דיו וכך להתחיל את השתלבותו במערכת על רגל שמאל.

מעוניינים שנצור קשר?

אותו ילד יכול להיות אינטליגנטי במיוחד אך מתקשה לתרגם את כישוריו ולהביא אותם לידי ביטוי. זיהוי הקשיים האובייקטיביים אצל הילד, מאפשרים לאתר לקויות למידה שונות וכך לחזק את הביטחון של הילד בהקשר למסוגלותו, מה שעשוי לממש את פוטנציאל ההצלחה שלו ביתר שאת. כל אבחון דידקטי, בסיומו, מגבש המלצות תואמות ועשוי להקל רבות על התלמיד.

 

מטרת האבחון

מטרת האבחון היא לבדוק חשב ללקות למידה והאם ישנם דרכים להתמודדות טובה יותר. למעשה האבחון הדידקטי מאפשר לא רק התבוננות על הקשיים אלא גם נותן מענה כיצד אפשר ליצור הקלה ותכנון שעשויים לעזור לנבדק ללמוד באופן טוב יותר ולהתמודד בצורה יעילה יותר עם קשייו.

 

סוגי ליקויי למידה

קיימים סוגים שונים של לקויות, ישנם שלושה סוגים מרכזיים של ליקויי למידה:

 1. דיסלקציה – שמשמעותה קשיים בקריאה ובהבנת הנקרא. בכלל, לקות למידה היא מצב בו קשה ללמוד או להפעיל ידע קיים ביחס לקבוצת הגיל. ילד או מבוגר עם דיסלקציה יקרא פחות טוב מאדם ללא לקות זו. דיסלקציה אינה נעלמת עם הגיל כך שגם מבוגרים שעברו תהליך עשויים להתקשות באוטומציה של קריאה.
 2. דיסגרפיה – שמשמעותה קשיים בכתיבה. פעולת הכתיבה הנו תהליך קוגניטיבי מורכב. כאשר ישנן פגיעות שונות בתהליך – איך שהדיסגרפיה נראית – נקבעת על ידי השלב בתהליך שבו התרחשה הפגיעה. בדרך כלל, דיסגרפיה נראית ככתב יד שקשה לקריאה, בקושי שדרוש לכתיבה וריבוי שגיאות כתיב.
 3. דיסקלקוליה – שמשמעותה קשיים בחשיבה חשבונית. דיסקלקוליה היא לקות למידה מסוימת שקשורה למתמטיקה. כלומר זו לקות קוגניטיבית שגורמת ללמוד מתמטיקה או להפעיל ידע שקשור לנושא באופן פחות טוב מהמצופה או הנורמה. לרוב לקות זו משולבת בדיסלקציה ולעתים קשה לאבחן לקות זו.
 4. בנוסף ישנם לקויות שפתיות וליקויי למידה לא מילויים. אבחון דידקטי מאתר את ליקויי הלמידה, וממליץ על הדרך בה אפשר להתמודד עמם.

 

הבדל בין אבחון דידקטי לבין אבחון פסיכודידקטי

האבחון הדידקטי יכול להצביע על אפשרויות רגשיות אך אינו מאבחן אותן. בעיות קשב וריכוז מאובחנות ע"י פסיכיאטר או נוירולוג באמצעות מבחנים ממוחשבים (אופציה עדיין אינה קיימת במכון). במידה ומעוניינים לבחון רק קשיים רגשיים ניתן לפנות לאבחון פסיכולוגי לכל הגילאים. קשיים בלמידה יכולים לנבוע גם מקשיי קשב וריכוז, או מקשיים רגשיים – במקרה זה מומלץ לפנות אל אבחון פסיכודידקטי.

האבחון הדידקטי יכול להצביע על אפשרויות רגשיות אך אינו מאבחן אותן. בעיות קשב וריכוז מאובחנות ע"י פסיכיאטר או נירולוג באמצעות מבחנים ממוחשבים כגון MOXO.

 

סיבות נוספות לפנייה לאבחון דידקטי

 • כאשר ילד בכיתה א' או ב' לדוגמה מגלה קשיים שונים במיומנויות בסיסיות כגון כתיבה וקריאה יש לשקול פניה לייעוץ או אבחון על מנת ליצור עבורו ערוץ התמודדות נכון ובונה בנושא.
 • עבור תלמידים שכבר עברו בעבר אבחון דידקטי ומעוניינים להמשיך ולקבל התאמות או הקלות שונות למבחנים ובכלל ללימודים עקב לקויות למידה שונות.
 • סטודנטים, גם כאלו שאובחנו בעבר וזקוקים לאבחון עדכני, וגם כאלו שטרם אובחנו וזקוקים להתאמות עקב חשש ללקויות למידה שונות.

תהליך האבחון הדידקטי

 1. איסוף נתוני רקע – זהו שלב ראשוני בו נאסף מידע גם מההורים וגם מבית הספר (מילוי טופס על ידי המחנכת). חשוב מאוד לאסוף כמה שיותר מידע על מנת שהמאבחנת הדידקטית תוכל לקבל תמונה רחבה ומהימנה לגבי הנבדק. נאסף מידע כגון רקע משפחתי, רקע התפתחותי, רקע לימודי חינוכי, תפקוד והישגים.
 2. המאבחנת נפגשת עם הנבדק ומתחילה באיסוף נתונים באמצעות מגוון של כלי אבחון דידקטיים שבאמצעותם ניתן לברר לעומק יכולות קוגניטיביות שונות.
 3. האבחון נערך על ידי מאבחנת דידקטית מוסמכת ומנוסה. אורכו כ 4-6 שעות, במספר מפגשים, תלוי בצורכי הנבדק. בדרך כלל מדובר בשניים או שלושה מפגשים כולל מפגש עם ההורים.
 4. בשלב הבא המאבחנת אוספת את כל המידע, מפענחת את המידע מכלי האבחון וכותבת את דו"ח האבחון. הדו"ח כולל פירוט ממצאים על פי תחומים, המלצות כיצד לפעול על מנת להתמודד טוב יותר עם אסטרטגיית הלמידה הקיימת, המלצות להוראה מתקנת, השלמת פערים והתאמות למבחנים במידת הצורך.
 5. נערכת פגישת סיכום וקבלת דו"ח האבחון הדידקטי, בדרך כלל נערך מול ההורים, אך ניתן לשתף גם את הנבדק, בהתאם לגיל ולשיקול דעת.
 6. במידת הצורך בתי ספר עושים שימוש באבחון הדידקטי לטובת ועדות שילוב, השמה וכו' על מנת ליישם את המלצות האבחון. יש לציין כי צוות חינוכי מחויב לפעול בהתאם להתאמות להן זכאי התלמיד באבחון.
 7. חשוב לציין שתוקף אבחון דידקטי הנו ל 5 שנים בלבד, ובכל מקרה יש לחדשו כאשר עוברים לחטיבת ביניים. אבחון שנערך לאחר כיתה ז' (כולל) תקף עד סוף י"ב ובמרבית המקרים גם עבור בחינות בגרות עד גיל 25.

 

תוצאות האבחון

 • המכון מציע ארבעה סוגים של אבחונים, לכל הגילאים – ילדים ומבוגרים :
 • אבחון דידקטי רגיל: בוחן קריאה, כתיבה, הבנת הנקרא, יכולות ארגון, זיכרון, חשיבה .
 • אבחון דידקטי במתמטיקה: בוחן יכולות חשיבה מתמטיות , ידע, הבנה מרחבית, ביצוע חישובים ומניפולציות.
 • אבחון דידקטי באנגלית: קריאה, כתיבה ,הבנת הנקרא ואוצר מילים.
 • אבחון דידקטי משולב: בו נערכים כל האבחונים: רגיל+חשבון+אנגלית. מתאים למי שמעוניין באבחון מורחב, מקיף וכולל, על מנת לקבל תמונה מלאה ושלמה. האבחון המשולב מתאים גם למבקשים אבחון עבור בחינת הפסיכומטרי.

 

הורים לילדים

את האבחונים שלנו עורכות מאבחנות דידקטיות מומחיות בליקויי למידה ובעלות ניסיון הן באבחון והן בהוראה מתקנת ואסטרטגיות למידה. הן מכירות את המציאות בה נמצאים תלמידים בבית הספר, בקיאות בתכניות הלימודים והן ימליצו על הדרכים הטובות ביותר להתמודדות עם לקויות הלמידה והקשיים שאותרו באבחון. יינתנו המלצות לאופן הלמידה הטוב ביותר על מנת לפצות על הקשיים ובמקרה הצורך יינתנו המלצות להתאמות שונות במבחנים.

במכון תל אביב לפסיכותרפיה, ישנם אנשי מקצוע מוסמכים אשר עושים עבודה מקיפה ומדוקדקת בכל הקשור לאבחונים ומבחנים פסיכולוגיים. ילדים ומבוגרים אשר חווים קשיים, בעיקר במסגרות תעסוקתיות ולימודיות, עשויים לקבל סיוע ועזרה למדידה ואיתור של מקורות קושי שונים ולרכוש כלים פרקטיים אשר ייטיבו ויתעלו את ההתמודדות אותה הם חווים. אבחון פסיכודידקטי הנו אחד מהאבחונים הרווחים ביותר שאנשים מסתייעים בהם, ובתור הורים, אשר פונים בבקשה לאבחן את ילדם, יישפך אור על נקודות התורפה והחוזק של ילדיהם ותורגש הקלה באורח החיים הן של הילד והן של המשפחה כולה.

מעוניינים שנצור קשר?

הכותב: איתמר פסקל, פסיכולוג קליני

מעוניינים שנצור קשר?

Location Map
דברו איתנו